sobota, 12 marca 2011

Skrzydła Laurel


Autor: Aprilynne Pike
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Ilość stron: 264

Piętnastoletnia Laurel zaczyna nowe życie. Matka nie może uczyć jej dłużej w domu, więc dziewczyna musi iść do szkoły. To miejsce wydaje jej się przerażające. Za ciemne korytarz, za duży gwar i za głośni uczniowie. Dziewczyna jest załamana. Jednak udaje jej się zaprzyjaźnić z popularnym i przystojnym Dawidem. Jego znajomi dziwnie odbierają jej  sposób żywienia. Laurel je tylko warzywa i owoce, a to popija.. Spritem. Która nastolatka, woli zjeść jabłko niż batona czekoladowego? Co więcej, jego zapach przyprawia ją o mdłości.
Gdy wszystko zaczyna się układać, Laurel oswaja się ze szkołą i natłokiem ludzi, spostrzega, że wyrosła jej na plecach dziwna narośl... Dziewczyna uważa, ze to pryszcz, jednak ona nigdy w życiu nie miała trądziku. Po kilku dniach gulka zaczyna się rozrastać do rozmiarów, które zmuszają Laurel do noszenia bufiastych i przewiewnych koszul.
Pewnego dnia, załamana, pewna że ma raka, budzi się z dziwnym kwiatem na plecach, który przypomina skrzydła! Laurel udaje się poznać tajemniczego Tamaniego, który ujawnia Laurel, że ta jest wróżką...

Od tego momentu, życie dziewczyny już nigdy nie będzie takie samo. Laurel uświadamia sobie, że postacie z baśni, takie jak trolle czy wróżki istnieją. Jej normalne życie wywróciło się do góry nogami, a ona musi ukrywać ten sekret przed bliskimi. Co jest bardzo trudne, zważywszy, że kwiat na jej plecach jest pokaźnych rozmiarów.

'Skrzydła Laurel' jest wspaniałym debiutem  Aprilynne Pike. Książka wcale nie jest banalna, mimo, że wróżki znamy z baśni i bajek czytanych nam na dobranoc w dzieciństwie. Ta książka bardzo przypominała mi 'Calineczkę'. Autorce udało się taki 'banalny' świat, przedstawić w zupełnie innym świetle, a nawet odświeżyć go w literaturze młodzieżowej.

Ta oryginalna i ciepła opowieść przysparza czytelnikowi wielu miłych emocji. Uważa, że nikt nie będzie marnował czasu zagłębiając się i lepiej poznając losy Laurel.
Dziewczyna jest delikatna i krucha, ale nie jest niezdarna jak Bella ze 'Zmierzchu'. Jednak to, że jest rośliną, może się niektórym czytelnikom wydawać dziwne, a nawet głupie.
Ale to się nazywa oryginalność, nie można całe życie żyć na powieściach o wampirach!

Niedawno ukazała się druga część serii, 'Magia Avalonu', z którą niestety nie miałam okazji się bliżej zapoznać, ale mam zamiar to zrobić w najbliższym czasie .
Już w 2011 roku, ma być ekranizacja Skrzydeł Laurel', gdzie główną bohaterkę ma grać Miley Cyrus, nad czym osobiście ubolewam..

Gorąco polecam i życzę miłych chwil z tą lekturą!

Moja ocena: 8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 
Książki- to moje życie... - Blogger Templates, - by Templates para novo blogger Displayed on lasik Singapore eye clinic.