niedziela, 27 marca 2011

Igrzyska Śmierci- Suzanne CollinsAutor: Suzanne Collins
Wydawnictwo: Media Rodzina
Ilość stron: 351


Na prawie każdym forum o książkach, gdzie jestem zarejestrowana, widziałam same dobre oceny 'Igrzysk Śmierci'. Ludzie ją sobie chwalili, więc pomyślałam, że może się skuszę na kupno tej książki... Niestety musiałam oddalić od siebie tą myśl, ponieważ krucho u mnie z kasą.
Jednak los się do mnie uśmiechnął! Biblioteka w naszej szkole w tym tygodniu wystawiła parę nowych książek... Patrzę i jest! Od razu się na nią rzuciłam!
Nie żałuje, jest to jedna z lepszych książek jakie czytałam w życiu!

Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Igrzyskach śmierci, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny a musi troszczyć się o młodszą siostrę i chorą matkę, a jest prawdziwa walka o przetrwanie... Uznana pisarka Suzanne Collins jest mistrzynią w konstruowaniu zaskakujących zwrotów akcji, doskonale łączy refleksję z przygodą i romansem w swojej nowej, świetnej powieści o przyszłości, która niepokojąco przypomina teraźniejszość.

Kiedy na dożynkach, ceremonii losowania nazwisk uczestników tegorocznych Igrzysk Głodowych, z pośród kilku tysięcy karteczek, zostaje wylosowana młodsza siostra Katniss, ta nie wierzy własnemu pechu. Nie może pozwolić Prim, dwunastolatce, która jest oprócz matki jej jedyną rodziną, ryzykować życia. Ba! Nawet nie ryzykować, dziewczyna jest pewna, że siostra zginie, dlatego zgłasza się za nią na ochotnika. Wraz z chłopakiem, którego zna z widzenia- Peety'em, musi wziąć udział w widowisku, które polegają na bezlitosnym zabijaniu przeciwników.
Co się stanie, gdy dwoje ludzi, którzy są ze sobą coraz bliżej, stanie na przeciwko siebie, wiedząc, że jeśli nie zabiją siebie nawzajem sami zginą?

Poruszająca dogłębnie opowieść, o tak częstych zwrotach akcji, że czytelnik sam jest w wielkim szoku. W książce jest pokazane okrucieństwo, tak bezduszne, że człowiekowi się robi słabo. Ale, czy nie zdajemy sobie sprawy, że taka w dużej mierze jest przeszłość, rzeczywistość też (choć w mniejszej mierze), jak i z pewnością przyszłość? Ludzie zawsze byli okrutni. Zabijanie z zimną krwią było na porządku dziennym jakieś kilkadziesiąt lat temu. Może to dlatego, tak bardzo poruszyła mnie ta książka, bo wiem, że tak może wyglądać przyszłość naszego świata...
Pięć razy płakałam, choć niektóre momenty nawet nie były takie smutne. Jednak ja tak bardzo wczułam się w akcję książki, że nie mogłam się oderwać. Pisarka genialnie wprowadzała akcję. Emocję były odczuwalne na każdej stronie książki. Do tego wszystkiego, wątek miłosny dodawał całości smaczku.

'Igrzyska Śmierci' z pewnością, nie poprawią nikomu humoru. Raczej zmusza go do refleksji na temat człowieczeństwa.
Tej książki nie da się zapomnieć! Na pewno zostanie w mojej pamięci na bardzo długi czas.

Moja ocena: 10/10

Czytaliście? Co o niej sądzicie?

3 komentarze:

 1. Suzanne Collins stworzyła nietuzinkową serię książek, które czyta się z zapartym tchem i niesposób przejść obok nich obojetnie. Gorąco polecam ! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też gorąco polecam Igrzyska Śmierci, bo tak jak napisałam na swoim blogu, zmieniają podejście do wolności nam danej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka czeka już na półce :D Nie mogę się doczekać :)

  Zapraszam też do mnie, choć nie mam specjalnie wybitnych recenzji...

  OdpowiedzUsuń

 
Książki- to moje życie... - Blogger Templates, - by Templates para novo blogger Displayed on lasik Singapore eye clinic.