czwartek, 17 marca 2011

CHERUB: RekrutAutor: Robert Muchamore
Wydawnictwo: Egmont
Ilość stron: 320

,,Rekrut", jest pierwszą częścią powieści Roberta Muchamore, która wprowadza czytelnika w świat tajnej organizacji rządowej w Wielkiej Brytanii- CHERUBA.
CHERUB nie rekrutuje byle kogo. Dostać się tam mogą jedynie inteligentne, sprytne i nie mające rodziny, dzieci, które zostają cudem zauważone i rekrutowane do tej elitarnej jednostki. Nikt nie zdaje sobie sprawy, że istnieje CHERUB, że dzieci mogą być szpiegami... Właśnie dlatego jest to takie skuteczne!
Kto by pomyślał, że dziecko które przyjdzie do twojego domu, może założyć ci podsłuch, kamery we wszystkich pokojach, skopiować twoje dokumenty i zrobić zdjęcia najważniejszych notesów i adresów? Nikt by się nie domyślił. Własnie dlatego Anglicy stworzyli specjalną szkołę dla młodocianych szpiegów.
Uczniowie musza być przygotowani na wszystko. wiedzieć jak prowadzić samochód, posługiwać się bronią, znać kilka języków obcych, sztuki walki, muszą nauczyć się hakerstwa i udawania kogoś kim tak naprawdę nie są.

Rekruci w wieku, powyżej 10 lat, mogą przystąpić do szkolenia podstawowego. 100 dni katorgi, mieszkania w betonowym budynku, bez ogrzewania, w zależności od humoru trenerów, również bez ciepłych posiłków i prysznica. Dzieci doprowadzane są tam do takiego stanu, że z wycieńczenia fizycznego, mdleją i wymiotują. Jednak nie myślcie, że to nie ma sensu! Agenci muszą być przygotowani na wszystko, nie mogą bać się niczego i nic nie może ich zaskoczyć. Jeśli rekruci, naprawdę chcą przeżywać wspaniałe przygody i po ukończeniu szkolenia podstawowego, wyjeżdżać na misję- przetrwają wszystko z zaciśniętymi zębami.

W 'Rekrucie', poznajemy głównego bohatera powieści  Jamesa Adamsa (nazwisko zmienione). Chłopak jest synem słynnej w mieście, przewodniczącej gangu złodziei. On również nie jest 'aniołkiem'. Przez przypadek, mocno rani w policzek, przez wystający w ścianie gwóźdź, klasową kujonkę- Samante, bo ta wyzywała jego matkę od 'tłustych'. Przez ten wyczyn, chłopak naraża się osiedlowemu gangowi., któremu przewodzi, Greg  Jennings, szesnastoletni brat Samanty.
Tego samego dnia, matka Jamesa umiera z powodu, zażycia alkoholu w czasie brania leków. Ojczym chłopaka, przyjmuję do siebie Laure, siostrę Jamesa, jednak jego nie chce tam widzieć.
Chłopak trafia do domu dziecka. Niestety zaczyna zadawać się tam ze złym towarzystwem i kilka razy trafia na komisariat. Na szczęście jego życie, zostaje uratowane dzięki organizacji  rządowej- CHERUB, która che przyjąć go na szpiega.

Książka jest pełna zwrotów akcji. Naprawdę bardzo dużo się dzieje i nie można się od niej oderwać. Ja nawet nie zauważyłam, gdy nagle znalazłam się na ostatnich stronach 'Rekruta'. To co dzieci tam przeżywają jest naprawdę niesamowite, ja przeżyłabym może, 20 dni szkolenia podstawowego, co uważam, za ogromny sukces.
Podobało mi się, że w książce jest dużo o sztukach walki i karate. Ja osobiście mam brązowy pas i za sobą ciężkie 7 lat treningów. Ale kocham to! Sądzę, ze nadawałabym się do CHERUBA.

Książka w 100% warta przeczytania, dla młodzieży, jak i dla dorosłych. Mimo, że jest ona o jedenastolatku, to nie sądzę by komuś się ona nie spodobała.

Oficjalnie nieletni agenci nie istnieją.

Moja ocena: 10/10

1 komentarz:

  1. Recenzja słabiutka, ale co do oceny zgadzam się w 100 procentach:)

    OdpowiedzUsuń

 
Książki- to moje życie... - Blogger Templates, - by Templates para novo blogger Displayed on lasik Singapore eye clinic.