piątek, 22 kwietnia 2011

Złodziej Pioruna- Rick RiordanAutor: Rick Riodan
Wydawnictwo: Galeria Książki
Ilość stron: 358

,,Złodziej Pioruna'', to pierwszy tom niesamowitej serii ,,Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy''.
Spotkałam się z masą opinii i recenzji na temat tej książki. W większości były one bardzo pochlebne, niektórzy wręcz uznawali serie o Percym Jacksonie za swoje ulubione książki. Niekiedy słyszałam, że ta pozycja jest wręcz genialna. Chciałam to sama sprawdzić, więc po odwiedzinach biblioteki szkolnej, zadowolona ze swojego znaleziska w chaosie jaki panuje tam na półkach, mogłam zagłębić się i poznać lepiej świat, wysławionego Percy'ego Jacksona. Sami zobaczcie, co z tego wyszło...

Percy Jackson, dwunastoletni chłopiec z dysleksją i ADHD. Nie trudno się domyślić, że przez te 'ubytki', ma problemy w szkolę: słabe oceny i nadpobudliwość, która powoduje u niego agresję. Każdego roku swojej edukacji jest wyrzucany ze szkoły za swoje zachowanie. Nigdy nie poznał swojego taty, po powrocie z internatu do domu musi co rok, całe wakacje męczyć się z ojczymem, który wykorzystuje jego matkę i jak się później okazuje, również ją bije. W życiu Percy'ego zaczynają dziać się bardzo dziwne rzeczy, których chłopiec nie potrafi racjonalnie wyjaśnić. Po pewnym czasie dowiaduje się, że grecka mitologia, bogowie, herosi i tytani... Wszystko to istnieje naprawdę. A co więcej, on jest jednym z nich. Jest półbogiem- herosem. Trafia do Obozu Herosów. Jego życie wywraca się do góry nogami.
Na domiar złego, sam Zeus, oskarżam Percy'ego o kradzież pioruna piorunów, której oczywiście nie dokonał. Zaginięcie symbolu władzy i największej broni króla bogów, wywołuje skandal na Olimpie. W każdej chwili może wybuchnąć wojna domowa i tylko Percy może temu zapobiec.

Nigdy nie przepadałam za mitologią. Zresztą, nie lubię niczego, czego 'muszę' się uczyć. Wtedy ta wiedza ciężko wchodzi mi do głowy. Jednak po przeczytaniu ,,Złodzieja Piorunów'', mam niesamowitą  ochotę zapoznać się lepiej z bogami mieszkającymi na Olimpie, a nawet przeczytać kilka mitów!
Ta książka uczy. Tego jestem pewna, wiedza o antycznych bóstwach wpływa do głowy tak ławo...
Niesamowita jest również sama książka. Idealne połączenie antyku i XXI wieku. Pełna przygód i porywających momentów lektura, która samym zakończeniem wbija czytelnika w fotel z zaskoczenia.

Napisana jest w pierwszej osobie, co pomaga nam lepiej poznać bohatera i jego odczucia.
Nie chce wam zdradzać czyim synem jest Percy, jednak ja domyśliłam się po kilku pierwszych stronach.
Serdecznie polecam, wszystkim którzy szukają niesamowitej i niezapomnianej przygody!

Dodam jeszcze, że nie dawno powstał film na motywach powieści Ricka Riordan'a, jednak słyszałam, że bardzo odbiega od książki i jest ewidentnie słaby. Osobiście nie miałam okazji go obejrzeć, jednak przy najbliższej okazji zaryzykuję.

Moja ocena: 9/10

5 komentarzy:

 1. Ja czytałam cztery części i wprost ubóstwiam tę książkę. Bardzo mi się podobała. Dzięki niej polubiłam mity i jestem w stanie powiedzieć coś o bogach greckich. Ona uczy i bawi w jednym.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam książki w księgarni, ale na razie mam już zaplanowane. Może potem ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi się film podobał. Książkę chętnie bym przeczytała, żeby skonfrontować z filmem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Po raz kolejny spotykam się z tą serią. Chyba w końcu będę zmuszona się za nią zabrać, ale najpierw muszę zdobyć odpowiednie fundusze. Jeszcze trochę i zamiast kupować jedzenie, będę wydawać pieniądze na książki ;].

  OdpowiedzUsuń
 5. Dużo już o niej słyszałam i zdania były podzielone jednak bardzo chciałabym ją przeczytać. :)

  OdpowiedzUsuń

 
Książki- to moje życie... - Blogger Templates, - by Templates para novo blogger Displayed on lasik Singapore eye clinic.