piątek, 1 marca 2013

Ciemniejsza strona Greya- E.L James


Autor: E.L James
Wydawnictwo: Sonia Draga
Ilość stron: 626

Do kolejnej części Greya podchodziłam dość sceptycznie. '50 twarzy Greya' mimo wielu pozytywnych ocen mnie nie zachwyciło i bałam się, że z tą częścią będzie podobnie. Jednak zawzięłam się w sobie i postanowiłam skończyć tą serię. Miłym zaskoczeniem było dla mnie to, że 'Ciemniejsza strona Greya' okazała się dużo lepszą pozycją.

Mijaj 5 dni od rozstania naszych głównych bohaterów. Anastasia przechodzi załamanie nerwowe mimo że to ona zostawiła ukochanego. Nie wie czy będzie mogła żyć dalej bez pana Greya, cierpi, tęskni i płacze. Tradycyjne syndromy zerwania. Christian wszystko przeżywa bardzo podobnie, więc łatwo się domyślić, ze ich miłość wygrywa z przeciwnościami losu i w końcu znów się łączą. Czy Christian mówi prawdę? Czy ten człowiek jest zdolny do miłości?

Nie będę zdradzać więcej, aby zbyt nie spojlerować, jednak powiem, że w tej części poznajemy dużo więcej tajemnic i nierozwiązanych zagadek z przeszłości Christiana. Anastasia przekonuje się jak wielki ciężar leży na psychice jej kochanka, jak wiele on musiał znieść i jak wiele się nauczyć. Człowiek, który nigdy nie kochał i nie wierzył nikomu oprócz przybranej rodziny ma teraz oddać siebie zupełnie obcej osobie. Czy jest gotowy na takie poświęcenie?

Przeżyłam szok, że ta część podobała mi się dużo bardziej niż poprzednia. Więcej się działo, fabuła nie opierała się tylko na seksie i podejściu do tej sprawy obojga bohaterów, ale autorka wprowadziła wiele ciekawych wątków, które w odpowiedni sposób urozmaiciły tą książkę. Kochankowie nie spełniają warunków umowy, którą wcześniej chcieli zawrzeć. Ich życie się zmienia, ich związek i oni sami sie zmieniają. Christian wie już ile znaczy odejście kogoś ważnego i jest gotów zrobić wszystko żeby taka sytuacja nigdy się już nie powtórzyła. Jest przekonany, że tylko dzięki Annie jego życie nabrało sensu i stało się lepsze, piękniejsze.

Bohaterowie w tej części przechodzą wiele traumatycznych wydarzeń co wpływa w znacznym stopniu na ich charaktery. Oboje się zmieniają, jednak to postać Christiana przechodzi tu metamorfozę. Już nie przypomina tego pragnącego 'pieprzenia się' mężczyzny, teraz już wie, że chce czegoś innego. Chce miłości. Wydaje mi się, że Grey dojrzał w tej części.
Dopiero teraz zrozumiałam porównywanie tej trylogii do 'Zmierzchu'. Cały czas Anna i Grey wyznają sobie miłość, mówią, ze już nigdy się nie rozejdą, że są dla siebie wszystkim itp. Dosłownie jakbym czytała dialogi ze Zmierzchu. Jednak da się to jakoś przeżyć, czasem nawet były ambitniejsze momenty, więc przymknęłam na to oko.

Moje ogólne wrażenie jest zaskakująco dobre, ponieważ wprowadzone w tej części wątki zachęciły mnie do przeczytania kolejnej części. Mam nadzieje, ze uda mi się to zrobić niebawem.

Moja ocena: 7/10

4 komentarze:

 1. Mam w planach całą serię, aktualnie podczytuję od czasu do czasu część pierwszą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś szczególnie nie ciągnie mnie do tej serii, jednak jeśli wpadnie mi w ręce, pewnie dam jej szansę. Ciekawa jestem, o co tyle szumu. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pochłonęłam dwie części w naprawdę szybkim tempie, i muszę przyznać że były niezwykle wciągające.
  Ja równiez jak ty, liczę na to że uda mi się przeczytać następną część niedługo... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Druga i trzecia część są zdecydowanie lepsze od pierwszej. Bardziej obyczajowe.

  OdpowiedzUsuń

 
Książki- to moje życie... - Blogger Templates, - by Templates para novo blogger Displayed on lasik Singapore eye clinic.