piątek, 22 marca 2013

'Alicja' Jacek PiekaraAutor: Jacek Piekara
Wydawnictwo: Red Horse
Liczba stron: 196

Do tej pory zastanawiam się dlaczego w bibliotece sięgnęłam akurat po tą powieść. Okładka naprawdę mi się nie podoba, autora nie znam, opis nie zachęcił, a tytuł w sumie nic nie mówi. Jednak mimo wszystko to waśnie ta książka zawitała u mnie w domu... i wciąż się dziwie, że (kolokwialnie mówiąc) ja jej nie ogarnęłam.

Aleks jest dorosłym, zbliżającym się do czterdziestki mężczyzną. Porzucił swoje stare, unormowane i całkiem dobre życie dla robienia tego co kocha- pisania scenariuszy. I choć nie przynosi mu to żadnych dochodów, nikt nie chce kupić jego pracy, jest samotny i popada w depresję, to jednak wciąż trwa w tym co robi i wierzy, że kiedyś jego świat przewróci się do góry nogami.
I tak się staje.
Okno do jego mieszkania wybija piłka, którą grały jakieś dziewczynki na podwórku przed kamienicą. Aby odebrać niszczycielski przedmiot i przeprosić za szkody przychodzi Alicja. Jest ona osobą dość dziwną, ma 14 lat i ciągle zadaje pytania. Zaczyna przyjaźnić się z głównym bohaterem i zmieniać jego życie.
Odkąd Aleks poznał Alicje zaczynają się dziać podejrzane rzeczy: udaje mu się zaciągnąć do łóżka piękną dziewczynę, którą codziennie obserwował na przejściu dla pieszych, znany aktor kupuje jego scenariusz, znienawidzony sąsiad wpada pod samochód i gnie w wypadku. Czy ze wszystkim ma związek Alicja?

'Alicja' jest pierwszym tomem serii 'Po zmroku'. Nie wypożyczyłam kolejnej części ale wciąż się zastanawiam czy tego nie zrobię.Chociażby tylko po to, aby poznać dalsze losy tych dziwnych bohaterów.
Dawno, naprawdę dawno nie czytałam tak bezsensownej książki. Momentami mnie nudziła, innymi szokowała, przerażała, obrzydzała czy dosłownie wprawiała w osłupienie.
Mam tej książce wiele do zarzucenia, wiele niedociągnięć. Pierwszym błędem autora było to, że pisząc tą książkę myśli bohatera wyprzedzały fakty, ponieważ jest ona napisana w pierwszej osobie w czasie przeszłym. Zdania typu 'gdy teraz to pisze, myślę o tym jak wraz z Alicją po kilku miesiącach od tego zdarzenia robiliśmy to to i to..', są zbędne dlatego, że w środku czytania jest nawet zdradzony jeden z fragmentów zakończenia.
Kolejną rzeczą był stosunek Alicji do Aleksa i na odwrót.. Staram się nie spoilerować zbytnio, ale chyba nie trudno się domyślić, że nie były to normalne relacje. Do tego jeszcze dialogi między bohaterami, które dosłownie mnie irytowały. Nie... To chyba sami bohaterowie mnie irytowali.

Nawet nie wiem jak opisać to co czuje po przeczytaniu tej pozycji. Nie polecam tej książki, bo ja czułam jakbym marnowała czas, chociaż czytało się ją bardzo szybko dzięki wielkości czcionki i odstępami między linijkami tekstu. Przepraszam, za nadużycie słowa 'dziwne' ale to idealne określenie dla tej powieści.

Moja ocena: 3/10

3 komentarze:

  1. A kiedyś chciałam ją przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Piekara znany pisarz, ale jak widać nawet najlepszym zdarzają się wpadki :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mnie tam się podobała...

    OdpowiedzUsuń

 
Książki- to moje życie... - Blogger Templates, - by Templates para novo blogger Displayed on lasik Singapore eye clinic.