środa, 18 maja 2011

Tylko dla wybranych- Kate BrianAutor: Kate Brian
Wydawnictwo: Znak
Ilość stron: 215

Wróciłam z biblioteki ze stosem książek. Potrzebowałam jakiejś lekkiej książki, która pomorze mi się odstresować w tym chaosie, który wywołuje w mojej głowie koniec roku szkolnego. ,,Tylko dla wybranych'' wydała mi się do tego idealną pozycją. I nie myliłam się.
Powieść Kate Brian, przedstawia historię o miłości, zabójczych ambicji i świecie intryg. Książka o dobrze nam znanym schemacie, a jednak zupełnie inna.

Reed Brennan pochodzi z dziwnej rodziny. Ojciec jest uosobieniem dobra, uprzejmy, życzliwy, zawsze chętny do pomocy.. Ale matka, to zupełnie inna historia. Alkoholiczka i histeryczka. Lekki przepisywane na receptę zawsze popija ,,czymś mocniejszym'', a na domiar złego nienawidzi swojej córki. Potrafi powiedzieć jej to w twarz i zrobić awanturę przy jej znajomych, aby Reed nie miała życia towarzyskiego. Matce się to udaje. Reed nie ma przyjaciółek, ani masy znajomych. Jest sama.
Dlatego, gdy tylko tata zgadza się wysłać córkę do szkoły z internatem- Eston Academy, ta jest w niebo wzięta. Reed ma nadzieje na nowy początek, na nowe życie.
Jednakże nauka w szkole z tak wysokimi wymaganiami nie jest łatwa. Już w pierwszym dniu dziewczyna ma problemy z nadarzeniem z materiałem, który inni uczniowie mają opanowany. Czemu nie jest tak kolorowo jak sobie marzyła?
W pierwszych dniach swojego pobytu w Eston Reed naraża się dziewczyną należącym do Bilings. Elity szkoły. Ba! Są śmietaną samej elity! Każdy chce się z nimi przyjaźnić, każdy chce zostać przez nie zauważony! Reed się to udaję.. Ale nie tak jakby chciała. Dziewczyny z Bilings wyśmiewają ją na oczach całej szkoły, zauważają jak podgląda je przez okno i  mówią na nią ,,Lorneta''.
Mimo tego nieszczęsnego początku Reed zrobi wszystko aby dołączyć do ich małej grupki. Wszystko.

Gówna bohaterka nie wywołała u mnie, ani zachwytu, ani niechęci. Reed jest to postać o bardzo dziwnym postrzeganiu świata, podejmująca przewidywalne decyzję, a co najgorsze łatwo ulega wpływowi otoczenia i za wszelką cenę chce się dostosować. Wiem, że ona musiała taka być, aby książka miała jakikolwiek sens, jednak ja zachowywałabym się inaczej.
Spodobało mi się, że wiedziała kiedy przekracza granicę ,,oddania''. W odpowiednim momencie powiedziała 'nie'. Kolejnym ogromnym dla mnie plusem, jest jej umiejętność grania w piłkę nożną! Strasznie mi się to spodobało.

Jak już wcześniej mówiłam, schemat książki dobrze nam znany. Jednak tą lekturę tak miło mi się czytało, że nie zważałam na podobieństwa do innych powieści. Płynny i lekki język wprowadza nas idealnie w świat Eston Academy. Poznajemy barwnych bohaterów i wplątane między nich intrygi.
Intrygujący koniec, chodzi mi o ostatni rozdział, trochę tak jakby zalatywało mi... magią? Właściwie to nie wiem, ale to jeszcze bardziej zachęca mnie do sięgnięcia po następną część!
Dzięki Bogu, w bibliotece mam ,,Imprezę Zamkniętą'' i ,,Poza Zasięgiem''!

Naprawdę polecam. Książka tak przyjemna i tak zwykła jednocześnie, że aż ma się ochotę na więcej!

Moja ocena: 8/10

6 komentarzy:

 1. Książka to zapewne jedna z tych "lekkich lektur" i zapewne po nią sięgnę, gdy będę potrzebowała "odpoczynku"

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie w bibliotece też powinna być, więc kto wie, co tam naniosę z biblioteki w wakacje XD

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam już kilka książek tej autorki i gdy znajdę czas to po tą też może sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy jeszcze o czymś takim nie słyszałam, warto sprawdzić co to jest.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam tą książkę i 5 kolejnych części.Czytajcie bo jest SUUUUUPER!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałam, zrecenzowałam i jestem również zachwycona. Tylko skąd wytrzasnąć następne cześci...

  OdpowiedzUsuń

 
Książki- to moje życie... - Blogger Templates, - by Templates para novo blogger Displayed on lasik Singapore eye clinic.